Yerli sualtı robotu ürünleri geliştirelim

Şu kafanı kemiren soruları, hayallerini süsleyen fikirleri buraya bırakabilirsin
Kullanıcı avatarı
kaskafa

Yerli sualtı robotu ürünleri geliştirelim

Mesaj gönderen kaskafa » Pzt Kas 26, 2018 2:53 pm

23 Kasım tarihinde gerçekleştirilen SSB Roboik yarışmasından yeni eve geldik. Organizasyon çok güzeldi, çok emek harcanmıştı ve hakemler gayet adil ve kurallı davrandılar. Her ne kadar robotumuzda bir sorun çıktığı için yarışamamış olsak da emeği geçen herkese teşekkürlerimi buradan iletiyorum.

Yarışmalar dahilinde bir çok takımla tanışma ve su altı robotuyla ilgilenen bir çok kişiyle muhabbet etme şansımız oldu. Çoğu da gerçekten iyi insanlar, her ne kadar rekabet ortamı araları biraz geriyor olsa da çok sınırlı sayıda insan dışında bir sorun yaşanmadı. Bu yüzden hep birlikte bir amaç uğruna çalışmanın çok faydalı olabileceğini düşünüyorum.

Yerli su altı robotu parçaları üretemediğimiz sürece, su altı robotu üretmiş olamayacağız ve asla halka ulaştırılabilecek bir robot üretemeyeceğiz. Yarışmaların bu tür ürünleri sıfırdan üretmek için yeterli imkan tanıyamayacağını da eklemek istiyorum. Yani kimseye "yarışma için hazır parça almayın" demek doğru olmaz.Ancak artık kendi parçalarımızı üretmek için yeterli bilgi birikimine ve imkana sahip olduğumuzu düşünüyorum.

Bu yüzden sizlere bir teklifim olacak, artık aramızdaki rekabet ve sürtüşmeleri bir kenara bırakarak hep birlikte bir ürün yelpazesi oluşturalım. Bunlar arasında ilk olarak; iticiler, kumandalar, görüntüleme sistemleri, kapalı hacimler, kablolama ürünleri, konnektörler, belki kablolar gibi ürünler olabilir. Bu tür ürünleri ayrı ayrı üretip aynı ortamda satışa sunabileceğimiz gibi. Ortak olarak üretip, ortak olarak da satışa sunabiliriz.

Burada üzerine düşünülmesi gereken birkaç sorum mevcut;
  • Böyle bir birlik olursa yönetim nasıl meydana gelecek, kulüpler bazında mı olacak yoksa bireysel bazda mı?
  • Ürün geliştirmeleri ortak olarak yapılırsa bunlardaki haklar nasıl dağıtılacak?
  • Hazırlanacak iş planında görevler nasıl dağıtılacak, birden çok kişinin aynı iş üzerinde çalışmak istemesi durumunda nasıl bir yol izlenecek?
  • Hazırlanan ürünlerden elde edilen gelirler ne şekilde değerlendirilecek?
  • Kötü niyetli davranılması nasıl engellenecek, bireysel faydasını ön planda tutmak isteyen kişiler nasıl dışarıda tutulacak?
Kendimce şöyle düşüncelerimi aktarıp sözü size bırakmak istiyorum.

1- Birliğin kulüpler tarafından desteklenmesi, bireyler tarafından da ortak olunması sağlanabilir. Yani diyelim ki, belli bir üniversitenin Rov takımı sadece iş birliğinde bulunabilir ancak bu kulübün içindeki birey, mesela tasarlanan kumandaya bir emek harcamışsa bunda hak sahibi olabilir.

2- Diyelim ki elimizde belli bir noktaya kadar geliştirilmiş bir itici mevcut, bu iticinin üzerine geliştirme yapan bir birey, tasarımı değiştirme oranına göre hak sahibi olabilir. Mesela bağlantı noktasını geliştirdi diyelim, bunun genel itici üzerindeki payı diğer üyelerce %3 olarak görüldü artık diğer kişilerin payı bunda %97 olup yeni geliştirmenin payı %3 olacak. Yahut iticide kullanılan motorun verimini veya ömrünü %100 artırdı diyelim, bu daha büyük bir geliştirme olduğu için %20 lik bir geliştirme sayılabilir. Burada pazarlama ve üretim yöntemlerinin geliştirilmesinin nasıl bir ortaklık payı oluşturabileceğini çok netleştiremedim. Çünkü bunların da üründeki geliri artıracağı kesin. Pazarlama sabit bir hak olarak da sayılabilir.

3- Bu en zoru sanırım, kargaşayı engellemek için, önce gelen yapar gibi bir sistem düşünülebilir. Ancak bu da yine kötü niyetli kişilerin yapamayacağı her işi üstüne alması, daha sonra vakit kaybıyla sonuçlanabilir. Bunu düzeltmek için de fazladan kurallar getirilebilir, bu da kural sayısını artıracağından daha fazla sorun meydana getirebilir.

4- Ben gelirlerin bir kısmının yeni gelişen takımlara fayda sağlamasını istiyorum. Yani liselere, üniversite belki ilkokullara parça desteği sağlanabilir. Ya da su altı robotları veya diğer konularla ilgili eğitimler düzenlenebilir. Buna diyelim ki %10 dedik. Diğer bir kısım bireylerin emekleri karşılığı edineceği fayda olabilir. Birliğin gelişimi açısından yeni ürünler topluluk kararıyla desteklenebilir.

5- Topluluk çoğunluğunun iyi niyetli kişilerden oluşması her türlü kötü niyetli insanların işin içinde bulunmasını engelleyecektir. Gerçi kötü niyetli insanlar bence pek de ürün geliştirebilecek kapasitede değil. O yüzden belli bir süre boyunca (diyelim ki 1 yıl ya da daha az) hiç bir ürüne kayda değer bir ekleme yapmamış kişiler kuruldan çıkartılabilir. Bu sayede sadece ağzı laf yapan baskın kişiler uzak tutulmuş olur. Diğer türlü zaten her türden iş birliği ile bu kötü niyetli girişimler engellenmiş olacaktır.

Adaletli davranan kişilerin bir arada bulunmasının kuralları ortadan kaldıracağını düşünüyorum. O yüzden hiç bir şeyi engellememiz gerekmeyebilir. Sizin düşünceleriniz nedir?