ROV için kablo seçimi

Yarışmalar ve diğer ihtiyaçlara yönelik geliştirilen sualtı araçları
Cevapla
Prv
Mesajlar: 1
Kayıt: Pzr Ağu 05, 2018 12:11 pm

ROV için kablo seçimi

Mesaj gönderen Prv » Pzr Ağu 05, 2018 12:23 pm

Merhaba,
Öncelikle siteniz hayırlı olsun. Umarım değerli bilgilerin paylaşıldığı, geliştirici ruhun hakim olduğu bir yer olur.
Soruma gelirsek, Türkiye’de ve yurtdışında düzenlenen Rov yarışmalarında araca farklı değerlerde elektrik gücü sağlanıyor. Birinde 12V 30A, birinde 48V 50A, bir diğerinde 48V 30A gibi. Bu değerlerin hepsine uyacak, kırılma çatlama yapmayacak, olabildiğince esnek olacak bir kablo seçimi yapmak gerekli. Kablo seçerken nelere dikkat etmeli? Tavsiye edebileceğiniz kablo var mı?
Şimdiden teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
kaskafa
Mesajlar: 21
Kayıt: Pzr Haz 24, 2018 8:38 pm

Re: ROV için kablo seçimi

Mesaj gönderen kaskafa » Pzr Ağu 05, 2018 12:31 pm

Selamlar ve teşekkürler!
Kablo seçiminde voltaja dikkat etmeye gerek yok, kabloda seçilecek iletken çapını etkileyen unsur içinden geçecek akımın büyüklüğü.

Resim

Burada akım değerine göre kablo çapının sıcaklığa etkisi gösterilmiş.

Awg - amerikan sistemi awg to mm2 yazarsan dönüşümler çıkar

Şimdi şöyle bir nokta var, kablolardan yüksek akım geçirirken kablo ısınıyor, ancak bu ısınma yapay olarak da soğutulabilir. Yani kabloyu suya daldırırsanız içinden geçebilecek en yüksek akım seviyesi artacaktır.

Kablonun iç malzemesi alüminyum ve bakır olabilir. Alüminyum sanırım daha ince tellerden üretildiği için daha esnek olabiliyor. Bakırın da iletkenlik konusunda avantajı var.

Aslında kablo kaplaması kablonun esneklik seviyesini değiştiren. O kadar fazla kablo çeşidi var ki, biraz terminoloji eksikliği ve araştırma konusundaki üşengeçlik yüzünden piyasada sadece "yerüstü tesisat kablosu" "yeraltı tesisat kablosu" diye iki çeşit kablo bulunabiliyor. Bunlar dışında en kolay bulunabilecek kablo kaplaması silikon kablo onu öneririm. Silikon asıl olarak yüksek sıcaklıklar için kullanılıyor ama çok esnek bir malzeme.

Araştırmaya başlarsanız yüzlerce kablo tipi bulacaksınız. Çoğusu talep olmadığı için 300-400metrelik rulolar halinde satılıyor.

Kolay gelsin!

Cevapla