Amaç

Diğer kategoriler burada oluşturulan başlıklar üzerinden belirlenecektir.
Kullanıcı avatarı
kaskafa

Amaç

Mesaj gönderen kaskafa » Prş Ağu 16, 2018 1:50 pm

Arkadaşlar, şuan çok kalabalık bir ekip değiliz biliyorum. Amaçlarımızı açık şekilde ortaya koyacak olursak, ekibimiz bu amaç uğrunda toplanacak insanlarla artacaktır diye düşünüyorum.

Ülkemizde bilim ve araştırma geliştirme konularının hali gerçekten içler acısı, bunu hibe ve ar-ge işlerinde bulunan her arkadaşımız yakınen gözlemleyebiliyor. Siyasi bir eleştiri niteliğinde yazmıyorum bunu, vatandaşların değer verdiği şeyler bunlar, malesef.

Buna bir çözüm olarak, aynı destekler için kendini yıpratarak aynı akışın bir parçası olmakla son bulan denemeler olduğunun da farkındayım. Peki bizim bununla ne ilgimiz var?

Ar-ge adı altında iki kişinin birkaç haftada yapabileceği işleri sanki devasa projeler ve gurur kaynağı olarak gösteren, bir hobi tutkunu olmaktan ileri gidememiş ancak kendini bilim adamı sanan bir kitle mevcut. Bu kitle halkın gözünü boyamaktan başka hiç bir iş yapmıyor, gazete ve haberlerdeki "milli üretim" kavramını düzeltmeye bile gerek duymadan gururlanmakla yetiniyor.

Tam burada iş bize düşüyor, insanlara ar-genin aslında ne kadar düşük maliyetli bir şey olduğunu, paradan çok emek ile ortaya çıktığını göstermeliyiz. Bu süreç boyunca düzenlenen bütün yarışmalara katılmamız büyük bir önem arz ediyor. Kazandığımız tüm ödül ve destekleri tekrar ar-ge için harcayabilirsek, bizi izleyen ve takip eden herkes için bu yeterli bir eğitim programı olacaktır.Yine eleştirilen bu kitle gibi, her üretilen ürünü sonuna kadar gizleyip, tembellik ve bencillik ile bir gelir etmeye çalışmaktansa, yapılan ürünleri, türkçe birer kaynak olacak şekilde tüm kamuya açmamız daha ahlaklı bir davranış olur.Ünvanı olanın değil,işini iyi yapanın kazanması, içimizdeki kibrin yıpratılması için bu daha güzel bir davranış olur.

Burasının her mucit için ortak bir çalışma alanı olmasını, insanların birbirleriyle ortaklaşa projeler yürütmesi, destekleşmesi, birbirine kol kanat germesi için var olmasını hedefliyoruz.Nitekim, amacımız güzel bir amaç uğruna emek harcayan bir aile olmak, bu ailenin bir parçası olmak istersen burası senin de yerin.Hoş geldin!