Hackerspace ve Tasavvuf

Diğer kategoriler burada oluşturulan başlıklar üzerinden belirlenecektir.
Yasir

Hackerspace ve Tasavvuf

Mesaj gönderen Yasir » Çrş Kas 07, 2018 8:50 pm

Sektörden insanlara soru-cevap temalı dün akşamki Hackerspace'de iki uç derecede sıkıntılı arkadaş süper özgüvenli bir şekilde kanser saçtılar, bence üzerine konuşulması gereken bir konu.

Bilmeyenler için anlatmam gerekirse; birisi soruya ironik olmayan bir şekilde besmele ile giriş yapıp sonra amacının "odayı şeytanın angaryasından kurtarmak" olduğunu belirtti. Sonra da sorusunu sorarken araya bir yere nedense tasavvufla ilgilendiğini sıkıştırdı ve yine ironik olmayan bir şekilde "gavur" kelimesini kullanarak arkaplanı hiç bilmediğini olabildiğince fazla belli ederek interneti neden kendimiz tekrar inşa etmiyoruz falan dedi. Hocalar bir süre bilimin başkasının elinden çıktığı için lekelenmediğini, her konuya paranoyak bir şekilde "gavur - milli" ayrımı yaparak bakmanın faydasızlığından bahsetmek zorunda kaldı.
Hiç bir kısmını abartmıyorum.
Diğer arkadaş, önceki arkadaştan iki kat daha kalitesiz bi milliyetçilikle, üniversitelerin kendini geliştirmemesinden yakınan, kürsüdeki sektörden bir abiye ofansif bir dille "madem eleştiriyorsun o zaman khan academy gibi bişi açmak zorundasın" gibi şeyler söyledi ve yarım saat boyunca hocaları acayip seviyesiz bir kahve ağzıyla alçıya aldı.

Şimdi bu olayların ikisinden biri olmamış olsaydı olayı göz ardı edebilirdim ama anlamadığım ve çözmeye çalıştığım şey, küçük bir sınıfta iki kişiden böyle bir şey çıkması ve sınıfın geri kalanının durumu neredeyse olağan karşılaması.
Bu olayların 3 saat süren etkinlikte 1 saate mal olduğunu ve kürsüdekileri bir miktar küstürdüğümüzü vurgulamak isterim. Hatta o mevzuhabis abinin -ki kendisi geçen sene çok tatmin edici bir blockchain sunumu yapmıştı- bir daha geleceği şimdi benim gözümde şüpheli.
Olayın bizi doğrudan nasıl etkilediğini vurgulamaya çalışıyorum. Ama asıl problem bu insanların bu kafalarla aramızda gezip bizim seviyemizi aşağı çekmeleri.

Benim yorumum şöyle, yaşanan olayın sebebi bu tiplerin gayet konforlu olmaları. Kimse kimseyi eleştirmiyor. Bu iki kişinin gayet sosyal olduklarını biliyorum, ama bu üniversitede gördüğüm arkadaşlık ilişkileri sadece karşılıklı övgü-ilgi-alakadan ibaret. Belli ki kendilerini şimdiye kadar eleştiren olmamış. Hatta hiç zıt görüşle karşılaşmamış gibi bir özgüvenleri vardı.
Zaten bu üniversitede şimdiye kadar hiç tartışma, sorgulama da görmedim, herkes birbirine sonsuz hoşgörülü davranıp huyuna gidiyor. Böyle bir sistem kalitesizliğe yakınsar :D Geçen sene bir grupta saçmalayan bir arkadaşı uyarıp sorguladığımda, kişinin arkadaş grubundan tepki ile karşılaşmış ve sindirilmeye çalışılmıştım. Bu arkadaş grubunda aklı başında birileri de vardı hem.

En iyi arkadaşınız ilk dersinizde yanyana oturduğunuz kişi ise, muhtemelen yanlış yapıyorsunuz. Arkadaşınızı seçmek anormal bir şey değil. Ayrıca mevcut arkadaşlığınızı sürdürmek için tolere etmek, kişiliğinizden feragat etmek, prensiplerinizden vazgeçmek zorunda değilsiniz. Arkadaşınızı denetleyebilir, entellektüel beklentilerinizi belli edebilirsiniz. Hepimiz böyle yaparsak sadece yanlışlardan korunmuş olmayız, hep beraber daha iyiye gideriz.

Bitireyim. Gerçek hayatta nadiren bu derece bi aptallık ve cahillikle karşılaştım ve bunun üniversitede, nispeten ilgili kitleye hitap eden bir etkinlik sırasında gerçekleşmiş olması çok kötü. Bu konunun yeterince dikkat çekmemiş olması da bence ayrı bir sıkıntı. O yüzden bu yazıyı yazma gereği duydum. Ayrıca bu yazıyı, hakaretler dahil olmak üzere tamamen yapıcı olmasına çalışarak yazdım. Umarım bir miktar faydalı olur.

Konu hakkında düşünmüş, farklı yorumu, açıklaması olan varsa dinlemek isterim.
Son olarak etkinlik bu yaşananlar haricinde çok güzeldi, düzenleyenlere ve kürsüdekilere teşekkürler.